Jak radzić sobie ze stalkerem? Poradnik dla osób dotkniętych stalkingiem (Część 1)

Oto pierwsza część poradnika dla osób dotkniętych stalkingiem. Przyjrzymy się w niej typowym błędom, jakie możemy popełnić w walce ze stalkerem.  

W poprzednich wpisach podałam trochę ogólnych informacji o stalkingu (kliknij tutaj) i o tym, jak bardzo negatywny wpływ stalking może mieć na nasze życie, zdrowie i relacje z ludźmi (kliknij tutaj). Stalkerzy zwykle stanowią niebezpieczeństwo dla osoby, którą uporczywie nękają, a ich działania mogą zakończyć się jej gwałtem lub nawet morderstwem. Dlatego też warto zastanowić się, jakich błędów nie popełniać, bo może stanowić to różnicę między życiem a śmiercią. Kilka sugestii poniżej.

Jeśli masz stalkera i doświadczasz stalkingu, pamiętaj:

  • Ufaj swojej intuicji. Jeśli wydaje Ci się, że coś jest nie tak, że możesz być w niebezpieczeństwie, prawdopodobnie tak jest. Bagatelizowanie wewnętrznego głosu, intuicji, która ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, jest błędem, który może być tragiczny w skutkach.
  • Powiedz stalkerowi dobitnie, że nie życzysz sobie dalszego kontaktu, przyjaźni lub związku. Nie martw się możesz złamać stalkerowi serce. Im dłużej zwlekasz z postawieniem sprawy jasno, tym większe niebezpieczeństwo, że stalker zinterpretuje Twoje zachowanie jako znak, że relacja z Tobą ma dużą szansę na sukces lub że nadal jest z Tobą w bliskiej relacji, nawet jeśli jest ona zupełnie urojona. Pamiętaj: “nie” zawsze znaczy “nie”, również w odniesieniu do stalkingu.
  • Nie prowadź dialogu ze stalkerem. Nie odpowiadaj bezpośrednio na żądania lub groźby. Nie próbuj negocjować ze stalkerem. Pamiętaj: stalkerzy biorą każdy kontakt z nami, nie ważne, jak negatywny, za dobrą monetę.
  • Nie ignoruj eskalacji stalkingu – jeśli czujesz, że zachowanie stalkera staje się coraz częstsze i coraz gorsze, może to oznaczać, że Twoje życie jest w coraz większym niebezpieczeństwie.
  • Poinformuj jak najwięcej osób, z którymi masz kontakt, że doświadczasz stalkingu. Stalkerzy często nawiązują kontakt z osobami z naszego otoczenia, aby uzyskać nad nami kontrolę, uzyskać dostęp do jak najbardziej szczegółowej wiedzy o naszym życiu i pozostać z nami w kontakcie. Im więcej osób wokół Ciebie wie, że masz stalkera, tym mniejsze szanse, że staną się jego nieświadomym “szpiegiem” i “pomocnikiem. Nie wstydź się tego, że doświadczasz stalkingu, to nie twoja wina. Twoi najbliżsi, przyjaciele, znajomi, pracodawca, partnerzy biznesowi, klienci są Twoją pierwszą linią obrony przed stalkerem.
  • Potraktuj poważnie kwestię własnego bezpieczeństwa i prywatności.
  • Pamiętaj, że zakaz zbliżania się może nie mieć stuprocentowej skuteczności w walce ze stalkerem, a czasem może prowadzić do natężenia stalkingu i większego niebezpieczeństwa ze strony stalkera.
  • Najważniejsza kwestia – nie ignoruj własnych potrzeb. Dbaj o swoje zdrowie, fizyczne i psychiczne. Jesteś tylko człowiekiem, a staking może poważnie nadwyrężyć Twoją psychikę. Nie wstydź się prosić o pomoc.

Wkrótce opublikuję drugą część poradnika dla osób dotkniętych stalkingiem, w której napiszę bardziej szczegółowo o tym, jak poradzić sobie ze stalkerem.

Przypisy:

Korzystałam z następującego źródła: http://stalkingvictims.com/stalking-101/survival/

Stalking – gdzie znaleźć pomoc?

Jeśli jesteś osobą, która doświadcza stalkingu, pamiętaj, że działania stalkera mają realny i namacalny wpływ na Twoje zdrowie i jakość życia, a strach, który odczuwasz jest naturalną reakcją na niebezpieczeństwo wynikające ze stalkingu. Pamiętaj też, że warto szukać pomocy – więcej szczegółów i namiary na pomoc w przypadkach stalkingu  tutaj.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *