Przemoc domowa podczas ciąży

Ciąża nie chroni przed przemocą domową. Szokujące stwierdzenie, prawda? Niestety wiele kobiet właśnie w ciąży doświadcza przemocy fizycznej, emocjonalnej i seksualnej ze strony partnera, a przemoc domowa w ciąży ma poważne, a czasem nawet tragiczne skutki zarówno dla mamy, jak i dziecka.     

 

 

 

 

 

Co wiemy o przemocy domowej w trakcie ciąży?

 • Większość kobiet poszkodowanych przemocą przed ciążą doświadcza jej również w ciąży.
 • Co trzecia kobieta dotknięta przemocą domową zaczęła jej doświadczać właśnie w ciąży.
 • Na przemoc domową podczas ciąży najbardziej narażone są kobiety młode, kobiety niebędące w związku z ojcem dziecka, kobiety z mniejszości etnicznych i kobiety o niskich dochodach i z niskim wykształceniem. (Nie oznacza to jednak, że przemoc domowa nie dotyka mężatek z wyższym wykształceniem i o wyższych dochodach…)
 • Wiele przyszłych mam obawia się powiedzieć komukolwiek o dotykającej je przemocy domowej ze strachu przed partnerem, tak więc dostępne statystyki na temat przemocy domowej podczas ciąży mogą nie oddawać prawdziwej skali tego problemu.

Jakie są zdrowotne konsekwencje przemocy domowej podczas ciąży?

 • Najgorszy scenariusz w sytuacji przemocy domowej, który zawsze należy brać pod uwagę, to śmierć mamy i nienarodzonego dziecka w wyniku morderstwa na tle przemocy domowej. Amerykańskie statystyki pokazują, że kobiety w ciąży, poszkodowane przemocą domową, są narażone na wysokie ryzyko śmierci z rąk partnera-przemocowca, a mężczyźni, którzy stosują wobec ciężarnej partnerki przemoc domową, częściej popełniają morderstwa na tle przemocy domowej.
 • Przemoc domowa w trakcie ciąży zwiększa ryzyko krwawienia przedporodowego, poronienia oraz śmierci dziecka przed narodzeniem          a także niebezpiecznych, pokątnie dokonywanych aborcji.
 • Przemoc domowa podczas ciąży podwyższa ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu i przedwczesnego porodu, a co za tym idzie, również niskiej wagi ciała i innych problemów zdrowotnych u noworodka, wynikających        z przedwczesnego porodu.
 • Kobiety ciężarne, poszkodowane przemocą domową, są narażone na wyższe ryzyko infekcji, anemii, chorób przenoszonych drogą płciową i HIV.
 • Przemoc domowa w trakcie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo tzw. śmierci okołoporodowej matek, czyli śmierci kobiet ciężarnych przed, po lub w trakcie porodu.
 • Samobójstwa kobiet, które zaszły w ciąże w wyniku gwałtu w związku, to także jedno z najbardziej tragicznych następstw przemocy domowej.

Jak przemoc domowa podczas ciąży wpływa na zdrowie fizyczne                        i psychiczne mamy i dziecka?

 • Sprawcy przemocy wobec kobiet w ciąży często uderzają, kopią i biją je          w brzuch, co jest źródłem bezpośredniego zagrożenia życia mamy i dziecka.
 • Partnerzy-przemocowcy również często uderzają i kopią ciężarną partnerkę w pośladki, piersi, okolice intymne, szyję, głowę, ręce i nogi. Mamy w ciąży, poszkodowane przemocą fizyczną, narażone są więc na złamania, rany, oparzenia, krwawienia, uszkodzenia zębów i przewlekłe bóle głowy.
 • Sprawcy przemocy domowej często opóźniają lub utrudniają dostęp ciężarnych partnerek do opieki zdrowotnej;
 • Doświadczenie przemocy domowej w trakcie ciąży zwiększa ryzyko depresji, nerwicy i prób samobójczych u kobiet w ciąży.
 • Przemoc domowa podczas ciąży również zwiększa ryzyko nadużywania alkoholu, narkotyków i palenia przez przyszłe mamy;
 • Przemoc domowa podczas ciąży zwiększa trudności w karmieniu piersią       i negatywnie wpływa na relację mamy z noworodkiem od pierwszych chwil po porodzie.  
 • Noworodki, których mamy doświadczały przemocy domowej w trakcie ciąży są narażone na wyższe ryzyko stresu i lęku nawet do 6 miesięcy po urodzeniu;
 • Stres związany z doświadczaniem przemocy domowej podczas ciąży ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i zachowanie dzieci nawet do 4 roku życia.  

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli doświadczasz przemocy domowej, namiary na organizacje pomocowe znajdziesz tutaj (link).

Co dalej?

Przemoc domowa doświadczana przez kobiety w ciąży to problem, który dotyka każde społeczeństwo i każdą lokalną społeczność. Aby jej przeciwdziałać, potrzebne są całościowe rozwiązania systemowe, pozwalające na wczesne wykrywanie problemu przemocy domowej                  i wczesną interwencję, szczególnie wobec sprawców przemocy, których zachowanie wobec ciężarnych partnerek jest źródłem problemu. System idealny, to taki, który umożliwi przyszłym mamom bezpieczne i jak najwcześniejsze zgłoszenie problemu oraz całościową pomoc – materialną, mieszkaniową i psychologiczną, a sprawcom przemocy powie wyraźnie: Nie ma i nie będzie tolerancji dla Twojego zachowania. Możesz je zmienić z naszą pomocą.   

Napisz do autorki tutaj.

Korzystałam z następujących źródeł:

Raport Światowej Organizacji Zdrowia “Intimate partner violence during pregnancy – Information Sheet” – do pobrania tutaj  

Artykuł autorstwa Beth A. Bayley “Partner violence during pregnancy: prevalence, effects, screening, and management” – link tutaj

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *